OS X Lion

OS X Lion 10.7.5

Świeżo nadgryzione jabłko

Zalety

  • Prędkość działania
  • Pełnoekranowe aplikacje

Wady

  • Wymaga Magic Trackpad do pełnej wygody obsługi

Doskonały
9

OS X Lion nie da się pobrać ze sklepu firmy Apple. Pojawiła się bowiem nowa wersja systemu na komputery Mac o nazwie Mountain Lion. Jest to jedyna wersja dostępna aktualnie w App Store.

OS X Lion to system operacyjny firmy Apple. Przenosi on do Mac OS X niektóre elementy znane użytkownikom iOS, systemu obecnego na iPhone czy iPad. Otrzymujemy zaawansowane wsparcie dla gestów oraz pełnoekranowe aplikacje.

System OS X Lion na pierwszy rzut oka nie różni się zbytnio od poprzedników. Dock pozostał na swoim miejscu, Preferencje systemowe również. Zmiany jednak są i widać je gołym okiem bardziej niż w przypadku wcześniejszej aktualizacji do Snow Leopard. Przede wszystkim system wyraźnie zatracił swoje krągłości znane z interfejsu Aqua. Wszystkie przyciski są teraz bardziej kanciaste i posiadają wyraźnie zaznaczone krawędzie. Zrobiło się również mniej kolorowo. Ikonki w Finderze i inne elementy interfejsu są teraz monochromatyczne.

To, że programiści OS X Lion czerpali z mobilnego systemu całymi garściami widać od razu po uruchomieniu komputera. Nowością jest kierunek przewijania ekranu. Teraz obraz podąża za naszym palcem, podobnie jak w tabletach. W Lionie, aby przewinąć stronę w dół, musimy poruszyć palcami w górę. Na szczęście w ustawieniach można powrócić do standardowego przewijania. System jest dostosowany do obsługi za pomocą gładzika. Korzystając z myszy, nawet jeśli jest to Magic Mouse, nie będziemy mogli wykorzystać wszystkich udogodnień interfejsu. To spory minus.

OS X Lion wprowadza po raz pierwszy na Macu całkowicie pełnoekranowe aplikacje. Safari, Mail lub inną aplikację można przełączyć w tryb pełnoekranowy. Znika wtedy nie tylko Dock, ale także pasek systemowy. Pomiędzy pełnoekranowymi aplikacjami możemy poruszać się jak pomiędzy ekranami w iPhone, przesuwając w prawo lub lewo cztery palce. Rozwiązanie to wymaga chwili przyzwyczajenia ale jest bardzo wygodne. Szczególnie sprawdza się w przypadku Maila, który upodobnił się do klienta poczty z iPada oraz przeglądarki internetowej.

Zmiany w wyglądzie systemu są najbardziej widoczne, ale ulepszono także to co niedostrzegalne dla przeciętnego klikacza myszki. Polepszono algorytm szyfrowania, ulepszono skrypty Automatora, wprowadzono automatyczny zapis stanu pracy w aplikacjach i wiele innych poprawek. OS X Lion nie potrzebuje również płyty by przywrócić system. Tworzona jest specjalna partycja, z której możemy odzyskać Liona w przypadku awarii.

OS X Lion to bardzo dobry system. Działa stabilnie, szybko i jest bardzo wygodny. Niestety, aby w pełni docenić tą wygodę należy korzystać z trackpada. Niemniej jednak, integracja z iOS wyszła najnowszemu kotu na zdrowie.

Najczęściej pobierane Programy narzędziowe na Mac

Więcej
OS X Lion

Download

OS X Lion 10.7.5

Opinie użytkowników o OS X Lion

  • według Anonymous

    “Świeżo nadgryzione jabłko”.
    Testuje na iMAcku i MacBookPro od kilku dni i w czasie bardziej zaawansowanej prac...   Więcej